Zwierzyniec

Zwierzyniec

Zwierzyniec często określany jest jako stolica Roztocza i raczej nie słychać sprzeciwu ze strony innych ośrodków. Bowiem przez wieki wytworzył się tu unikalny zespół kulturowo – przyrodniczy, zwany inaczej miasto – ogród. Czynnik materialny tworzą cenne zabytki po Ordynacji Zamojskiej, a zwłaszcza przepiękny kościół na wyspie, kompleks budynków byłego Zarządu Ordynacji, tzw. Pałac Plenipotenta i dwóchsetletni browar. Na element przyrodniczy składają się liczne tereny zielone i sąsiedztwo Roztoczańskiego Parku Narodowego. Całość przyciąga co roku rzesze turystów, którzy dodatkowo wiedzą, iż czeka na nich baza noclegowo – gastronomiczna o wysokim standardzie i różne możliwości wypoczynku aktywnego i biernego, jak spływy kajakowe, trasy rowerowe i piesze, parki linowe, przejażdżki bryczką i pociągami drogowymi. Od dziesięcioleci ogromną popularnością cieszą się stawy „”Echo” – idealne miejsce wypoczynku nad wodą.

Atrakcje

1.Kościół na wyspie.

Zwierzyniecki kościółek został wybudowany w latach 1741 – 47 jako votum dziękczynne za narodziny syna Teresy i Tomasza Zamoyskich. Usytuowano go na jednej z wysp stawu, uformowanego w poprzednim stuleciu przez jeńców tureckich i tatarskich. Z racji bliskości wody otrzymał patronat Świętego Jana Nepomucena.

2.Budynki Zarządu Ordynacji Zamojskiej
Efektowny kompleks powstał na początku XIX wieku, kiedy zdecydowano o przeniesieniu do Zwierzyńca Zarządu Ordynacji. Główne biura mieściły się w piętrowym gmachu utrzymanym w stylu klasycystycznym. Dziś w obiekt zajmuje szkoła średnia o profilu ochrona środowiska.

3.Browar
Zwierzyniecki browar uruchomiono w 1806 roku, a więc jest jednym z najstarszych w Polsce z dobrze zachowanymi budynkami. W sezonie organizowane są wycieczki, ukazujące historię obiektu i proces produkcji piwa.

4. Stawy „Echo”
W latach 30.XX wieku Ordynacja Zamoyska wybudowała na południe od Zwierzyńca kompleks stawów rybnych. Ponieważ przy jednym ze stawów powstała równocześnie plaża, zaczęto go wykorzystywać jako miejsce do kąpieli. Z czasem „Echo” stały się jednym z turystycznych symboli miasteczka.

5.Dzielnica Borek
Borek powstał w latach 30.XX wieku na terenach przekazanych przez Ordynację chłopom w zamian za tzw. serwitury. W krótkim czasie wybudowano tam kilkadziesiąt drewnianych domów, z których większość przetrwało do naszych czasów. Szczególnie spacer ulicą Wąską przenosi nas w architektoniczne klimaty dwudziestolecia międzywojennego.

ATRAKCJE JÓZEFOWA

POBLISKIE MIEJSCOWOŚCI

ZWIERZYNIEC

Zwierzyniec często określany jest jako stolica Roztocza i raczej nie słychać sprzeciwu ze strony innych ośrodków. Bowiem przez wieki wytworzył się tu unikalny zespół kulturowo – przyrodniczy, zwany inaczej miasto – ogród. Czynnik materialny tworzą cenne zabytki po Ordynacji Zamojskiej, a zwłaszcza przepiękny kościół na wyspie, kompleks budynków byłego Zarządu Ordynacji, tzw. Pałac Plenipotenta i dwóchsetletni browar.

SUSIEC

Najcenniejsze, co Susiec może zaoferować turystom leży pod tą miejscowością. To słynne szumy na rzece Tanew, czyli rząd małych wodospadów, które razem tworzą malowniczą kaskadę. Ale to oczywiście nie wszystko. Wielu turystów przyciąga zalew w Majdanie Sopockim, który można określić jako Solina w miniaturze, gdyż podobnie jak i oryginał otaczają go zielone wzgórza.

KRASNOBRÓD

Zainteresowanie Krasnobrodem wywołało przed wiekami objawienie Matki Boskiej w 1640 roku. Dla uczczenia tego wydarzenia wybudowano tu liczne kaplice oraz klasztor. Z czasem obok pielgrzymów zaczęli zaglądać turyści, którzy docenili uroczo położoną miejscowość. Miasteczko jest doskonale przygotowane na jednych i drugich. Czeka na nich ponad tysiąc miejsc noclegowych, liczne punkty gastronomiczne, zalew, wieża widokowa, wiele tras rowerowych i pieszych.

SZCZEBRZESZYN

Szczebrzeszyn jest najstarszym miastem na Roztoczu z udokumentowanym rodowodem sięgających 1352 roku, choć są przypuszczenia, że jest jeszcze starszy. Nie chodzi jednak o wiek miasta, tylko jego zasoby zabytkowe. A te są naprawdę imponujące. Zachowały się tu dwa kościoły rzymskokatolickie, synagoga i cerkiew, co jednoznacznie wskazuje na dawny trójkulturowy charakter.

TOMASZÓW LUBELSKI

Choć Tomaszów Lubelski zaprojektował ten sam architekt co Zamość, zabytków przetrwało do naszych czasów niewiele. Ale za to jakich. Drewniany kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny jest potencjalnym kandydatem na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wystarczy wejść do wewnątrz, popatrzeć na wirtuozerię wykonania detali i poczuć ten oddech starego drewna.

ZAMOŚĆ

Zamość na dobrą sprawę nie potrzebuje reklamy – wystarczy, że wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Zadecydowała o tym historyczna i zabytkowa wartość tutejszej starówki, jednej z najpiękniejszej w Polsce. Miasto założył w 1580 roku Jan Zamoyski, kanclerz wielki koronny, późniejszy hetman i ordynat.