W pobliżu

Miasteczko Józefów stanowi centrum gminy, w której żyje niespełna 7 tysięcy osób na powierzchni 126 km 2, równo podzielonej pomiędzy Roztocze i Kotlinę Sandomierską.

Rzeczą, która od razu rzuca się w oczy każdemu przybyszowi są lasy, gdyż zajmują one ponad połowę całego obszaru i w dużej części należą do Puszczy Solskiej.

O randze miejscowej przyrody świadczy fakt, iż ustanowiono tu dwa rezerwaty: „Czartowe Pole” i Szum” i dwa pomniki obejmujące Wzgórze Kamień i źródła rzeki Nepryszki. Choć Roztoczański Park Narodowy sięga jedynie fragmentarycznie na północne rubieże gminy, jego otulina wymusza przestrzeganie zaostrzonych rygorów ochronnych ku pożytkowi środowiska naturalnego, mieszkańców i turystów.

Miejscowe pejzaże są na tyle malownicze i godne zachowania, że objęto je ochroną dwóch parków krajobrazowych: Puszczy Solskiej i Krasnobrodzkiego. Wszystkie 17 miejscowości tworzące gminę mają coś ciekawego do zaoferowania, ale dwie z nich są absolutnymi liderami. To Górecko Kościelne i Florianka. Ta pierwsza od wieków przyciąga ludzi śladami po objawieniu Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, druga jest śródleśną oazą spokoju, pełną skarbów przyrody i pamiątek po Ordynacji Zamojskiej.

W sumie można z całym przekonaniem stwierdzić, że gmina Józefów swoimi walorami przyrodniczymi i kulturowymi zadowoli najbardziej wymagających turystów.

ATRAKCJE JÓZEFOWA

POBLISKIE MIEJSCOWOŚCI

ZWIERZYNIEC

Zwierzyniec często określany jest jako stolica Roztocza i raczej nie słychać sprzeciwu ze strony innych ośrodków. Bowiem przez wieki wytworzył się tu unikalny zespół kulturowo – przyrodniczy, zwany inaczej miasto – ogród. Czynnik materialny tworzą cenne zabytki po Ordynacji Zamojskiej, a zwłaszcza przepiękny kościół na wyspie, kompleks budynków byłego Zarządu Ordynacji, tzw. Pałac Plenipotenta i dwóchsetletni browar.

SUSIEC

Najcenniejsze, co Susiec może zaoferować turystom leży pod tą miejscowością. To słynne szumy na rzece Tanew, czyli rząd małych wodospadów, które razem tworzą malowniczą kaskadę. Ale to oczywiście nie wszystko. Wielu turystów przyciąga zalew w Majdanie Sopockim, który można określić jako Solina w miniaturze, gdyż podobnie jak i oryginał otaczają go zielone wzgórza.

KRASNOBRÓD

Zainteresowanie Krasnobrodem wywołało przed wiekami objawienie Matki Boskiej w 1640 roku. Dla uczczenia tego wydarzenia wybudowano tu liczne kaplice oraz klasztor. Z czasem obok pielgrzymów zaczęli zaglądać turyści, którzy docenili uroczo położoną miejscowość. Miasteczko jest doskonale przygotowane na jednych i drugich. Czeka na nich ponad tysiąc miejsc noclegowych, liczne punkty gastronomiczne, zalew, wieża widokowa, wiele tras rowerowych i pieszych.

SZCZEBRZESZYN

Szczebrzeszyn jest najstarszym miastem na Roztoczu z udokumentowanym rodowodem sięgających 1352 roku, choć są przypuszczenia, że jest jeszcze starszy. Nie chodzi jednak o wiek miasta, tylko jego zasoby zabytkowe. A te są naprawdę imponujące. Zachowały się tu dwa kościoły rzymskokatolickie, synagoga i cerkiew, co jednoznacznie wskazuje na dawny trójkulturowy charakter.

TOMASZÓW LUBELSKI

Choć Tomaszów Lubelski zaprojektował ten sam architekt co Zamość, zabytków przetrwało do naszych czasów niewiele. Ale za to jakich. Drewniany kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny jest potencjalnym kandydatem na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wystarczy wejść do wewnątrz, popatrzeć na wirtuozerię wykonania detali i poczuć ten oddech starego drewna.

ZAMOŚĆ

Zamość na dobrą sprawę nie potrzebuje reklamy – wystarczy, że wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Zadecydowała o tym historyczna i zabytkowa wartość tutejszej starówki, jednej z najpiękniejszej w Polsce. Miasto założył w 1580 roku Jan Zamoyski, kanclerz wielki koronny, późniejszy hetman i ordynat.