Roztocze Środkowe

Roztocze to pasmo wzgórz, rozciągających się na 180 kilometrowym odcinku od Kraśnika do Lwowa.

Chociaż składa się z trzech części, a każda jest w swej odmienności ciekawa, w powszechnej opinii właśnie Środowe uchodzi za najbardziej atrakcyjne dla turystów. Na poparcie tej tezy można przytoczyć fakt, iż to tu znajdują się słynne szumy, czyli małe wodospady, Roztoczański Park Narodowy, jak i główne ośrodki turystyczne, czyli Zwierzyniec, Krasnobród, Susiec i Józefów.

Jest również najlepiej zagospodarowane turystycznie, nie tylko pod względem oferowanej bazy noclegowej i gastronomicznej, ale i z zakresie infrastruktury. Jednak największym środkoworoztoczańskim atutem jest unikalna mieszanka kulturowo – przyrodnicza, którą tworzą zabytki sakralne i świeckie, stare zabudowania, bezkresne lasy oraz malowniczy krajobraz, którego najbardziej charakterystycznym elementem są długie wstęgi wąskich pól.

Mimo że najchętniej odwiedzane, Roztocze Środkowe wciąż oferuje wiele ustronnych miejsc do spokojnej kontemplacji, bez tłumów, kolejek i hałasu.

No i jest atrakcyjne przez cały czas, barwnie zmieniając się wraz z każdą porą roku.

ATRAKCJE JÓZEFOWA

POBLISKIE MIEJSCOWOŚCI

ZWIERZYNIEC

Zwierzyniec często określany jest jako stolica Roztocza i raczej nie słychać sprzeciwu ze strony innych ośrodków. Bowiem przez wieki wytworzył się tu unikalny zespół kulturowo – przyrodniczy, zwany inaczej miasto – ogród. Czynnik materialny tworzą cenne zabytki po Ordynacji Zamojskiej, a zwłaszcza przepiękny kościół na wyspie, kompleks budynków byłego Zarządu Ordynacji, tzw. Pałac Plenipotenta i dwóchsetletni browar.

SUSIEC

Najcenniejsze, co Susiec może zaoferować turystom leży pod tą miejscowością. To słynne szumy na rzece Tanew, czyli rząd małych wodospadów, które razem tworzą malowniczą kaskadę. Ale to oczywiście nie wszystko. Wielu turystów przyciąga zalew w Majdanie Sopockim, który można określić jako Solina w miniaturze, gdyż podobnie jak i oryginał otaczają go zielone wzgórza.

KRASNOBRÓD

Zainteresowanie Krasnobrodem wywołało przed wiekami objawienie Matki Boskiej w 1640 roku. Dla uczczenia tego wydarzenia wybudowano tu liczne kaplice oraz klasztor. Z czasem obok pielgrzymów zaczęli zaglądać turyści, którzy docenili uroczo położoną miejscowość. Miasteczko jest doskonale przygotowane na jednych i drugich. Czeka na nich ponad tysiąc miejsc noclegowych, liczne punkty gastronomiczne, zalew, wieża widokowa, wiele tras rowerowych i pieszych.

SZCZEBRZESZYN

Szczebrzeszyn jest najstarszym miastem na Roztoczu z udokumentowanym rodowodem sięgających 1352 roku, choć są przypuszczenia, że jest jeszcze starszy. Nie chodzi jednak o wiek miasta, tylko jego zasoby zabytkowe. A te są naprawdę imponujące. Zachowały się tu dwa kościoły rzymskokatolickie, synagoga i cerkiew, co jednoznacznie wskazuje na dawny trójkulturowy charakter.

TOMASZÓW LUBELSKI

Choć Tomaszów Lubelski zaprojektował ten sam architekt co Zamość, zabytków przetrwało do naszych czasów niewiele. Ale za to jakich. Drewniany kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny jest potencjalnym kandydatem na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wystarczy wejść do wewnątrz, popatrzeć na wirtuozerię wykonania detali i poczuć ten oddech starego drewna.

ZAMOŚĆ

Zamość na dobrą sprawę nie potrzebuje reklamy – wystarczy, że wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Zadecydowała o tym historyczna i zabytkowa wartość tutejszej starówki, jednej z najpiękniejszej w Polsce. Miasto założył w 1580 roku Jan Zamoyski, kanclerz wielki koronny, późniejszy hetman i ordynat.