Zamość

Zamość

Zamość na dobrą sprawę nie potrzebuje reklamy – wystarczy, że wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Zadecydowała o tym historyczna i zabytkowa wartość tutejszej starówki, jednej z najpiękniejszej w Polsce. Miasto założył w 1580 roku Jan Zamoyski, kanclerz wielki koronny, późniejszy hetman i ordynat. Do prac zaangażował włoskiego architekta Bernardo Morando, który stworzył renesansowo – manierystyczne miasto na włoską modłę. W dużym stopniu przetrwało ono do czasów współczesnych. Jego ozdobą jest ratusz, Akademia Zamojska, katedra i inne świątynie. Na szczególną uwagę zasługują fortyfikacje, gdyż zostały ostatnio zrekonstruowane i dają realny pogląd na obronność miasta. Magnacki Zamość stanowi doskonałe uzupełnienie plebejskiego Roztocza, z którym razem tworzy spójną ofertę wypoczynku na południowej Lubelszczyźnie.

Atrakcje

1.Katedra
Zamojska katedra wybudowana została według projektu Bernardo Morando w latach 1587 – 1637. Nic dziwnego, że budowa trwała tak długo, gdyż wykonanie wszystkich misternych elementów wymagało wiele czasu. Świątynia została zmniejszona w czasie zaborów i dopiero w wolnej Polsce przywrócono jej dawne rozmiary.

2.Ratusz
Okazały ratusz wybudowano na przełomie XVI i XVII wieku. Jednak wbrew tradycjom urbanistycznym nie zlokalizowano go na środku rynku, tylko z boku, w północnej pierzei. Ta decyzja pozwoliła lepiej wyeksponować centralny plac miasta wraz z zabudową dookoła.

3.Kamieniczki w Rynku
Dookoła zamojskiego Rynku znajduje się wiele interesujących kamieniczek, jednak wzrok przyciąga te 5 ormiańskich. Są materialnym śladem obecności Ormian w Zamościu, ich pracowitości i poczucia smaku artystycznego. Każda z kamienic ma swą nazwę, i odróżnia się od pozostałych zdobieniami, wielkością i kolorystyką.

4.Synagoga
Synagoga w Zamościu jest jedną w Polsce synagogą Żydów sefardyjskich, czy południowoeuropejskich. Wybudowano ją w latach 1610 – 20 w stylu późnorenesansowym. Od strony zachodniej do synagogi przylega dom kahalny,gdzie mieściły się kiedyś biura gminy żydowskiej i rabina.

5.Fortyfikacje
Twierdza zamojska uchodziła w I RP za jedną z najlepiej umocnionych. Dawniej tworzyło ją 7 bastionów, połączonych kurtynami murów oraz 3 bramy. Po likwidacji twierdzy w 1866 roku część umocnień uległo zniszczeniu, ale podczas niedawnej renowacji większość założenia obronnego udało się odtworzyć.

ATRAKCJE JÓZEFOWA

POBLISKIE MIEJSCOWOŚCI

ZWIERZYNIEC

Zwierzyniec często określany jest jako stolica Roztocza i raczej nie słychać sprzeciwu ze strony innych ośrodków. Bowiem przez wieki wytworzył się tu unikalny zespół kulturowo – przyrodniczy, zwany inaczej miasto – ogród. Czynnik materialny tworzą cenne zabytki po Ordynacji Zamojskiej, a zwłaszcza przepiękny kościół na wyspie, kompleks budynków byłego Zarządu Ordynacji, tzw. Pałac Plenipotenta i dwóchsetletni browar.

SUSIEC

Najcenniejsze, co Susiec może zaoferować turystom leży pod tą miejscowością. To słynne szumy na rzece Tanew, czyli rząd małych wodospadów, które razem tworzą malowniczą kaskadę. Ale to oczywiście nie wszystko. Wielu turystów przyciąga zalew w Majdanie Sopockim, który można określić jako Solina w miniaturze, gdyż podobnie jak i oryginał otaczają go zielone wzgórza.

KRASNOBRÓD

Zainteresowanie Krasnobrodem wywołało przed wiekami objawienie Matki Boskiej w 1640 roku. Dla uczczenia tego wydarzenia wybudowano tu liczne kaplice oraz klasztor. Z czasem obok pielgrzymów zaczęli zaglądać turyści, którzy docenili uroczo położoną miejscowość. Miasteczko jest doskonale przygotowane na jednych i drugich. Czeka na nich ponad tysiąc miejsc noclegowych, liczne punkty gastronomiczne, zalew, wieża widokowa, wiele tras rowerowych i pieszych.

SZCZEBRZESZYN

Szczebrzeszyn jest najstarszym miastem na Roztoczu z udokumentowanym rodowodem sięgających 1352 roku, choć są przypuszczenia, że jest jeszcze starszy. Nie chodzi jednak o wiek miasta, tylko jego zasoby zabytkowe. A te są naprawdę imponujące. Zachowały się tu dwa kościoły rzymskokatolickie, synagoga i cerkiew, co jednoznacznie wskazuje na dawny trójkulturowy charakter.

TOMASZÓW LUBELSKI

Choć Tomaszów Lubelski zaprojektował ten sam architekt co Zamość, zabytków przetrwało do naszych czasów niewiele. Ale za to jakich. Drewniany kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny jest potencjalnym kandydatem na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wystarczy wejść do wewnątrz, popatrzeć na wirtuozerię wykonania detali i poczuć ten oddech starego drewna.

ZAMOŚĆ

Zamość na dobrą sprawę nie potrzebuje reklamy – wystarczy, że wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Zadecydowała o tym historyczna i zabytkowa wartość tutejszej starówki, jednej z najpiękniejszej w Polsce. Miasto założył w 1580 roku Jan Zamoyski, kanclerz wielki koronny, późniejszy hetman i ordynat.