Krasnobród

Krasnobród

Zainteresowanie Krasnobrodem wywołało przed wiekami objawienie Matki Boskiej w 1640 roku. Dla uczczenia tego wydarzenia wybudowano tu liczne kaplice oraz klasztor. Z czasem obok pielgrzymów zaczęli zaglądać turyści, którzy docenili uroczo położoną miejscowość. Miasteczko jest doskonale przygotowane na jednych i drugich. Czeka na nich ponad tysiąc miejsc noclegowych, liczne punkty gastronomiczne, zalew, wieża widokowa, wiele tras rowerowych i pieszych. A jest gdzie wędrować. Można wybrać się np. do kaplicy Świętego Rocha, którego kult wprowadziła Maria Kazimiera Zamoyska, wówczas żona III ordynata potem królowa, zwana Marysieńką Sobieską. Będąc w Krasnobrodzie warto również zajrzeć do zabytkowego pałacu Leszczyńskich, gdzie dziś mieści się sanatorium dla dzieci.

Atrakcje

1.Kaplica objawień
Kaplica objawień znajduje się w miejscu, gdzie w 1640 roku Matka Boska ukazała się Jakubowi Ruszczykowi. W zasadzie to dwie kaplice złączone ze sobą, a pod nimi tryska źródło. Przy drodze dojazdowej znajdują się jeszcze trzy inne kaplice dedykowane Świętym: Onufremu, Antoniemu oraz Annie i Mikołajowi.

2.Zespół klasztorny
Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny został ufundowany pod koniec XVII wieku przez królową Marysieńkę Sobieską. Przylega do niego późniejszy kompleks klasztorny wzniesiony dla Dominikanów. Tuż obok znajduje się drewniany spichlerz z datą 1795.

3.Kaplica Świętego Rocha
Kult francuskiego Świętego wprowadziła w Krasnobrodzie Marysieńka Sobieska, budując kaplicę w miejscu zwanym Zagóra. Obecny obiekt, jest kontynuacją tej tradycji i powstał w 1943 roku. Każdy, kto tam dotrze zwraca uwagę na niezwykłą lokalizację kaplicy – zbocze pobliskiej góry jakby ją otacza.

4.Kamieniołomy
Do krasnobrodzkich kamieniołomów powinni wybrać się nie tylko osoby zainteresowane geologią, ale i poszukiwacze ciekawych widoków. Na ich szczycie wybudowano bowiem kamienną basztę, z której roztacza się imponująca panorama miasteczka z zalewem na pierwszym planie.

5.Dwór Leszczyńskich
Według źródeł pierwszy pałac powstał w tym miejscu w XVI wieku z inicjatywy Firlejów, ale przez kilka stuleci był wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany. Potem tym miejscem władali Leszczyńscy i Fudakowscy, którzy gościli tu prezydenta Ignacego Mościckiego. Obecnie w obiekcie mieści się Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka.

ATRAKCJE JÓZEFOWA

POBLISKIE MIEJSCOWOŚCI

ZWIERZYNIEC

Zwierzyniec często określany jest jako stolica Roztocza i raczej nie słychać sprzeciwu ze strony innych ośrodków. Bowiem przez wieki wytworzył się tu unikalny zespół kulturowo – przyrodniczy, zwany inaczej miasto – ogród. Czynnik materialny tworzą cenne zabytki po Ordynacji Zamojskiej, a zwłaszcza przepiękny kościół na wyspie, kompleks budynków byłego Zarządu Ordynacji, tzw. Pałac Plenipotenta i dwóchsetletni browar.

SUSIEC

Najcenniejsze, co Susiec może zaoferować turystom leży pod tą miejscowością. To słynne szumy na rzece Tanew, czyli rząd małych wodospadów, które razem tworzą malowniczą kaskadę. Ale to oczywiście nie wszystko. Wielu turystów przyciąga zalew w Majdanie Sopockim, który można określić jako Solina w miniaturze, gdyż podobnie jak i oryginał otaczają go zielone wzgórza.

KRASNOBRÓD

Zainteresowanie Krasnobrodem wywołało przed wiekami objawienie Matki Boskiej w 1640 roku. Dla uczczenia tego wydarzenia wybudowano tu liczne kaplice oraz klasztor. Z czasem obok pielgrzymów zaczęli zaglądać turyści, którzy docenili uroczo położoną miejscowość. Miasteczko jest doskonale przygotowane na jednych i drugich. Czeka na nich ponad tysiąc miejsc noclegowych, liczne punkty gastronomiczne, zalew, wieża widokowa, wiele tras rowerowych i pieszych.

SZCZEBRZESZYN

Szczebrzeszyn jest najstarszym miastem na Roztoczu z udokumentowanym rodowodem sięgających 1352 roku, choć są przypuszczenia, że jest jeszcze starszy. Nie chodzi jednak o wiek miasta, tylko jego zasoby zabytkowe. A te są naprawdę imponujące. Zachowały się tu dwa kościoły rzymskokatolickie, synagoga i cerkiew, co jednoznacznie wskazuje na dawny trójkulturowy charakter.

TOMASZÓW LUBELSKI

Choć Tomaszów Lubelski zaprojektował ten sam architekt co Zamość, zabytków przetrwało do naszych czasów niewiele. Ale za to jakich. Drewniany kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny jest potencjalnym kandydatem na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wystarczy wejść do wewnątrz, popatrzeć na wirtuozerię wykonania detali i poczuć ten oddech starego drewna.

ZAMOŚĆ

Zamość na dobrą sprawę nie potrzebuje reklamy – wystarczy, że wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Zadecydowała o tym historyczna i zabytkowa wartość tutejszej starówki, jednej z najpiękniejszej w Polsce. Miasto założył w 1580 roku Jan Zamoyski, kanclerz wielki koronny, późniejszy hetman i ordynat.