Tomaszów Lubelski

Tomaszów Lubelski

Choć Tomaszów Lubelski zaprojektował ten sam architekt co Zamość, zabytków przetrwało do naszych czasów niewiele. Ale za to jakich. Drewniany kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny jest potencjalnym kandydatem na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wystarczy wejść do wewnątrz, popatrzeć na wirtuozerię wykonania detali i poczuć ten oddech starego drewna. Zresztą z zewnątrz tez nic mu nie można zarzucić: ma niespotykaną konstrukcję naśladującą obiekty murowane. Ciekawa jest też druga świątynia rzymskokatolicka, choć stosunkowo młoda, bo z lat 30.XX wieku. Ciekawostką jest, że bardzo podobną modernistyczną bryłę ma kościół w Sokalu na Ukrainie. Z pozostałych tomaszowskich skarbów architektury wymienić należy ponad stuletnią cerkiew Świętego Mikołaja, carską herbaciarnię oraz cały szereg stylowych dworków i willi.

Atrakcje

1.Kościół Zwiastowania NMP
Początki tomaszowskiego Kościoła Maryjnego sięgają 1627 roku, który potem ulegał jeszcze remontom i przebudowom. Mimo to świątynia wprost zachwyca swą niebanalną bryłą oraz kameralnym wnętrzem. Ciekawostką jest, że część wyposażenia pochodzi z nieistniejącego już klasztoru Trynitarzy.

2.Cerkiew
Tomaszowska cerkiew jest typowym obiektem sakralnym kościoła prawosławnego. Wybudowano ją z funduszy rządowych państwa rosyjskiego w latach 1885 – 90. Wewnątrz znajduje się ikonostas wykonany w Moskwie.

3.Herbaciarnia
Tomaszowska herbaciarnia, zwana niekiedy z rosyjska „czajnią” wybudowana została w 1895 roku dla uczczenia koronacji cara Mikołaja II. W konstrukcji zastosowano okrągłe bale drewniane, charakterystyczne dla architektury Rosji. W okresie międzywojennym obiekt wykorzystywano dla potrzeb teatralnych.

4.Kościół Najświętszego Serca pana Jezusa
Drugą tomaszowską świątynię budowano wyjątkowo długo, bo w latach 1937 – 50. Jak łatwo zgadnąć powodem tego była II wojna światowa. Jej projektant, Jerzy Siennicki z Lublina nadał jej – zgodnie z wymogami epoki – szaty modernistyczne. Bardzo podobny obiekt znajduje się w Sokalu na Ukrainie.

5.Wille i dworki
Najwięcej stylowych budynków w Tomaszowie Lubelskim znajduje się przy ulicy Lwowskiej, głównej arterii miasta. Do najciekawszych architektonicznie budynków zaliczyć należy siedzibę Sejmiku Powiatowego czy Dom Związku Ziemian z okresu międzywojennego.

ATRAKCJE JÓZEFOWA

POBLISKIE MIEJSCOWOŚCI

ZWIERZYNIEC

Zwierzyniec często określany jest jako stolica Roztocza i raczej nie słychać sprzeciwu ze strony innych ośrodków. Bowiem przez wieki wytworzył się tu unikalny zespół kulturowo – przyrodniczy, zwany inaczej miasto – ogród. Czynnik materialny tworzą cenne zabytki po Ordynacji Zamojskiej, a zwłaszcza przepiękny kościół na wyspie, kompleks budynków byłego Zarządu Ordynacji, tzw. Pałac Plenipotenta i dwóchsetletni browar.

SUSIEC

Najcenniejsze, co Susiec może zaoferować turystom leży pod tą miejscowością. To słynne szumy na rzece Tanew, czyli rząd małych wodospadów, które razem tworzą malowniczą kaskadę. Ale to oczywiście nie wszystko. Wielu turystów przyciąga zalew w Majdanie Sopockim, który można określić jako Solina w miniaturze, gdyż podobnie jak i oryginał otaczają go zielone wzgórza.

KRASNOBRÓD

Zainteresowanie Krasnobrodem wywołało przed wiekami objawienie Matki Boskiej w 1640 roku. Dla uczczenia tego wydarzenia wybudowano tu liczne kaplice oraz klasztor. Z czasem obok pielgrzymów zaczęli zaglądać turyści, którzy docenili uroczo położoną miejscowość. Miasteczko jest doskonale przygotowane na jednych i drugich. Czeka na nich ponad tysiąc miejsc noclegowych, liczne punkty gastronomiczne, zalew, wieża widokowa, wiele tras rowerowych i pieszych.

SZCZEBRZESZYN

Szczebrzeszyn jest najstarszym miastem na Roztoczu z udokumentowanym rodowodem sięgających 1352 roku, choć są przypuszczenia, że jest jeszcze starszy. Nie chodzi jednak o wiek miasta, tylko jego zasoby zabytkowe. A te są naprawdę imponujące. Zachowały się tu dwa kościoły rzymskokatolickie, synagoga i cerkiew, co jednoznacznie wskazuje na dawny trójkulturowy charakter.

TOMASZÓW LUBELSKI

Choć Tomaszów Lubelski zaprojektował ten sam architekt co Zamość, zabytków przetrwało do naszych czasów niewiele. Ale za to jakich. Drewniany kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny jest potencjalnym kandydatem na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wystarczy wejść do wewnątrz, popatrzeć na wirtuozerię wykonania detali i poczuć ten oddech starego drewna.

ZAMOŚĆ

Zamość na dobrą sprawę nie potrzebuje reklamy – wystarczy, że wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Zadecydowała o tym historyczna i zabytkowa wartość tutejszej starówki, jednej z najpiękniejszej w Polsce. Miasto założył w 1580 roku Jan Zamoyski, kanclerz wielki koronny, późniejszy hetman i ordynat.