Szczebrzeszyn

Szczebrzeszyn

Szczebrzeszyn jest najstarszym miastem na Roztoczu z udokumentowanym rodowodem sięgających 1352 roku, choć są przypuszczenia, że jest jeszcze starszy. Nie chodzi jednak o wiek miasta, tylko jego zasoby zabytkowe. A te są naprawdę imponujące. Zachowały się tu dwa kościoły rzymskokatolickie, synagoga i cerkiew, co jednoznacznie wskazuje na dawny trójkulturowy charakter. Ale to nie wszystko. Szczebrzeszyn ma niespotykany urok prowincji, co przed półwieczem wykorzystał reżyser Roman Załuski, kręcą tu film „Kardiogram”. Wędrując po różnych zakątkach miasteczka warto zajrzeć na tutejszy cmentarz parafialny, gdzie spoczywają krewni Karola Wojtyły oraz na kirkut z najstarszymi na Lubelszczyźnie macewami. Kiedyś Szczebrzeszyn zasłynął w Polsce wierszem Jana Brzechwy, zaś ostatnio festiwalem literackim „Stolica Języka Polskiego”.

Atrakcje

1.Kościół Świętego Mikołaja
Świątynia, której patronuje Święty Mikołaj, pod względem architektonicznym zaliczana jest do tzw. renesansu lubelskiego. Wybudowano ją w latach 1610 – 20 z inicjatywy księdza Mikołaja Kiślickiego w miejscu wcześniejszych, gdyż pierwszy kościół powstał tu w 1394 roku.

2.Kościół Świętej Katarzyny
Czas jego budowy przypada na lata 1610 – 38 i aż do I połowy XVIII wieku przynależał do sąsiadującego z nim klasztoru Franciszkanów. Po kasacie zakonu przez Austriaków w budynkach klasztornych urządzono koszary, a następnie funkcjonujący do dziś szpital. Po północnej stronie kościoła zachował się fragment murów miejskich.

3.Synagoga
Pierwsza synagoga powstała w Szczebrzeszynie już w XVI wieku. Obecną wybudowano w kolejnym stuleciu, jednak została spalona w czasie II wojny światowej i odbudowana po niej. We wnętrzu zachowała się wnęka na Aron – Ha – Kodesz, w której przechowywano zwoje Tory. Od lat jest siedzibą miejscowego domu kultury.

4.Cerkiew
Szczebrzeszyńska cerkiew jest najbardziej tajemniczym zabytkiem miasta. Niektórzy przypuszczają, że pierwszy obiekt sakralny wybudowano w tym miejscu nawet w XII wieku, choć obecna świątynia datowana jest na XVI wiek. Tak czy inaczej uznawana jest za najstarszą cerkiew prawosławną w Polsce.

5.Pomniki chrząszcza
Słynny wiersz o Szczebrzeszynie, chrząszczu i trzcinie jest autorstwa Jana Brzechwy, brata stryjecznego Bolesława Leśmiana, który był notariuszem w Zamościu. Kilka lat temu władze miasta nawiązały do niego, stawiając najpierw drewniany, a potem metalowy pomnik chrząszcza. To ulubione tło do pamiątkowych zdjęć turystów.

ATRAKCJE JÓZEFOWA

POBLISKIE MIEJSCOWOŚCI

ZWIERZYNIEC

Zwierzyniec często określany jest jako stolica Roztocza i raczej nie słychać sprzeciwu ze strony innych ośrodków. Bowiem przez wieki wytworzył się tu unikalny zespół kulturowo – przyrodniczy, zwany inaczej miasto – ogród. Czynnik materialny tworzą cenne zabytki po Ordynacji Zamojskiej, a zwłaszcza przepiękny kościół na wyspie, kompleks budynków byłego Zarządu Ordynacji, tzw. Pałac Plenipotenta i dwóchsetletni browar.

SUSIEC

Najcenniejsze, co Susiec może zaoferować turystom leży pod tą miejscowością. To słynne szumy na rzece Tanew, czyli rząd małych wodospadów, które razem tworzą malowniczą kaskadę. Ale to oczywiście nie wszystko. Wielu turystów przyciąga zalew w Majdanie Sopockim, który można określić jako Solina w miniaturze, gdyż podobnie jak i oryginał otaczają go zielone wzgórza.

KRASNOBRÓD

Zainteresowanie Krasnobrodem wywołało przed wiekami objawienie Matki Boskiej w 1640 roku. Dla uczczenia tego wydarzenia wybudowano tu liczne kaplice oraz klasztor. Z czasem obok pielgrzymów zaczęli zaglądać turyści, którzy docenili uroczo położoną miejscowość. Miasteczko jest doskonale przygotowane na jednych i drugich. Czeka na nich ponad tysiąc miejsc noclegowych, liczne punkty gastronomiczne, zalew, wieża widokowa, wiele tras rowerowych i pieszych.

SZCZEBRZESZYN

Szczebrzeszyn jest najstarszym miastem na Roztoczu z udokumentowanym rodowodem sięgających 1352 roku, choć są przypuszczenia, że jest jeszcze starszy. Nie chodzi jednak o wiek miasta, tylko jego zasoby zabytkowe. A te są naprawdę imponujące. Zachowały się tu dwa kościoły rzymskokatolickie, synagoga i cerkiew, co jednoznacznie wskazuje na dawny trójkulturowy charakter.

TOMASZÓW LUBELSKI

Choć Tomaszów Lubelski zaprojektował ten sam architekt co Zamość, zabytków przetrwało do naszych czasów niewiele. Ale za to jakich. Drewniany kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny jest potencjalnym kandydatem na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wystarczy wejść do wewnątrz, popatrzeć na wirtuozerię wykonania detali i poczuć ten oddech starego drewna.

ZAMOŚĆ

Zamość na dobrą sprawę nie potrzebuje reklamy – wystarczy, że wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Zadecydowała o tym historyczna i zabytkowa wartość tutejszej starówki, jednej z najpiękniejszej w Polsce. Miasto założył w 1580 roku Jan Zamoyski, kanclerz wielki koronny, późniejszy hetman i ordynat.