Szczebrzeszyn
Szczebrzeszyn
Szczebrzeszyn jest najstarszym miastem na Roztoczu z udokumentowanym rodowodem sięgających 1352 roku, choć są przypuszczenia, że jest jeszcze starszy. Nie chodzi jednak o wiek miasta, tylko jego zasoby zabytkowe. A te są naprawdę imponujące. Zachowały się tu dwa kościoły rzymskokatolickie, synagoga i cerkiew, co jednoznacznie wskazuje na dawny trójkulturowy charakter. Ale to nie wszystko. Szczebrzeszyn ma niespotykany urok prowincji, co przed półwieczem wykorzystał reżyser Roman Załuski, kręcą tu film „Kardiogram”. Wędrując po różnych zakątkach miasteczka warto zajrzeć na tutejszy cmentarz parafialny, gdzie spoczywają krewni Karola Wojtyły oraz na kirkut z najstarszymi na Lubelszczyźnie macewami. Kiedyś Szczebrzeszyn zasłynął w Polsce wierszem Jana Brzechwy, zaś ostatnio festiwalem literackim „Stolica Języka Polskiego”.
Atrakcje
1.Kościół Świętego Mikołaja
Świątynia, której patronuje Święty Mikołaj, pod względem architektonicznym zaliczana jest do tzw. renesansu lubelskiego. Wybudowano ją w latach 1610 – 20 z inicjatywy księdza Mikołaja Kiślickiego w miejscu wcześniejszych, gdyż pierwszy kościół powstał tu w 1394 roku.
2.Kościół Świętej Katarzyny
Czas jego budowy przypada na lata 1610 – 38 i aż do I połowy XVIII wieku przynależał do sąsiadującego z nim klasztoru Franciszkanów. Po kasacie zakonu przez Austriaków w budynkach klasztornych urządzono koszary, a następnie funkcjonujący do dziś szpital. Po północnej stronie kościoła zachował się fragment murów miejskich.
3.Synagoga
Pierwsza synagoga powstała w Szczebrzeszynie już w XVI wieku. Obecną wybudowano w kolejnym stuleciu, jednak została spalona w czasie II wojny światowej i odbudowana po niej. We wnętrzu zachowała się wnęka na Aron – Ha – Kodesz, w której przechowywano zwoje Tory. Od lat jest siedzibą miejscowego domu kultury.
4.Cerkiew
Szczebrzeszyńska cerkiew jest najbardziej tajemniczym zabytkiem miasta. Niektórzy przypuszczają, że pierwszy obiekt sakralny wybudowano w tym miejscu nawet w XII wieku, choć obecna świątynia datowana jest na XVI wiek. Tak czy inaczej uznawana jest za najstarszą cerkiew prawosławną w Polsce.
5.Pomniki chrząszcza
Słynny wiersz o Szczebrzeszynie, chrząszczu i trzcinie jest autorstwa Jana Brzechwy, brata stryjecznego Bolesława Leśmiana, który był notariuszem w Zamościu. Kilka lat temu władze miasta nawiązały do niego, stawiając najpierw drewniany, a potem metalowy pomnik chrząszcza. To ulubione tło do pamiątkowych zdjęć turystów.