Susiec

Susiec

Najcenniejsze, co Susiec może zaoferować turystom leży pod tą miejscowością. To słynne szumy na rzece Tanew, czyli rząd małych wodospadów, które razem tworzą malowniczą kaskadę. Ale to oczywiście nie wszystko. Wielu turystów przyciąga zalew w Majdanie Sopockim, który można określić jako Solina w miniaturze, gdyż podobnie jak i oryginał otaczają go zielone wzgórza. Tyle że jest od niego 100 razy mniejszy. Mocnym atutem okolic Suśca są punkty widokowe, które stanowią wypiętrzenia Roztocza. Na jednym z nich wybudowano jeszcze wieżę, co poszerzyło znacznie panoramę. Susiec może pochwalić się dobrą infrastrukturą turystyczną: jest gdzie przenocować i dobrze zjeść. Można popływać kajakiem, a przede wszystkim wędrować po znakowanych szlakach. Rowerzyści też będą zadowoleni, tym bardziej że przechodzi tędy najdłuższy polski szlak rowerowy Green Velo.

Atrakcje

1.Szumy na Tanwi
Wodospady na Tanwi, zwane lokalnie szumami są laureatem konkursu „7 cudów Polski”. Nie powinno to dziwić, gdyż tutejsza kaskada jest rzeczywiście przepiękna. Warto też sobie uświadomić, że przebiega tędy geologiczna granica między Europą Zachodni,a a Wschodnią.

2.Wał Huty Różanieckiej
Wzgórze zwane Wał Huty Różanieckiej swą nazwę zawdzięcza pobliskiej wsi. Jest zarazem najbardziej na zachód wysuniętym masywem Roztocza Wschodniego. Ale najważniejsze to to, iż stanowi wyborny punkt widokowy z morzem lasów Puszczy Solskiej pod stopami.

3.Kościółek
Uroczysko zwane też „Zamczyskiem” położone jest w widłach rzek Tanew i Jeleń, co zapewniało mu naturalną obronność. Wykorzystano to w XII wieku i wybudowano grodzisko. 500 lat później zlokalizowano w tym miejscu kościół i klasztor Bazylianów, co tłumaczy obie nazwy.

4.Wodospad na Jeleniu
Małe wodospady zwane szumami występują na Roztoczu na kilku rzekach. Te najefektowniejsze są na Tanwi i Sopocie, ale najwyższy – mierzący 152 centymetry – znajduje się na niepozornej rzeczce Jeleń, która toczy swe wody zaledwie na 5 kilometrach.

5.Kościół parafialny
Kościół pod wezwaniem Świętego Jana Nepomucena, który wybudowano w 1868 roku nie posiada większych walorów architektonicznych, ale za to ma ciekawą historię. Otóż część jego wyposażenia pochodzi z dawnej świątyni Bazylianów na tzw. Zamczysko .

ATRAKCJE JÓZEFOWA

POBLISKIE MIEJSCOWOŚCI

ZWIERZYNIEC

Zwierzyniec często określany jest jako stolica Roztocza i raczej nie słychać sprzeciwu ze strony innych ośrodków. Bowiem przez wieki wytworzył się tu unikalny zespół kulturowo – przyrodniczy, zwany inaczej miasto – ogród. Czynnik materialny tworzą cenne zabytki po Ordynacji Zamojskiej, a zwłaszcza przepiękny kościół na wyspie, kompleks budynków byłego Zarządu Ordynacji, tzw. Pałac Plenipotenta i dwóchsetletni browar.

SUSIEC

Najcenniejsze, co Susiec może zaoferować turystom leży pod tą miejscowością. To słynne szumy na rzece Tanew, czyli rząd małych wodospadów, które razem tworzą malowniczą kaskadę. Ale to oczywiście nie wszystko. Wielu turystów przyciąga zalew w Majdanie Sopockim, który można określić jako Solina w miniaturze, gdyż podobnie jak i oryginał otaczają go zielone wzgórza.

KRASNOBRÓD

Zainteresowanie Krasnobrodem wywołało przed wiekami objawienie Matki Boskiej w 1640 roku. Dla uczczenia tego wydarzenia wybudowano tu liczne kaplice oraz klasztor. Z czasem obok pielgrzymów zaczęli zaglądać turyści, którzy docenili uroczo położoną miejscowość. Miasteczko jest doskonale przygotowane na jednych i drugich. Czeka na nich ponad tysiąc miejsc noclegowych, liczne punkty gastronomiczne, zalew, wieża widokowa, wiele tras rowerowych i pieszych.

SZCZEBRZESZYN

Szczebrzeszyn jest najstarszym miastem na Roztoczu z udokumentowanym rodowodem sięgających 1352 roku, choć są przypuszczenia, że jest jeszcze starszy. Nie chodzi jednak o wiek miasta, tylko jego zasoby zabytkowe. A te są naprawdę imponujące. Zachowały się tu dwa kościoły rzymskokatolickie, synagoga i cerkiew, co jednoznacznie wskazuje na dawny trójkulturowy charakter.

TOMASZÓW LUBELSKI

Choć Tomaszów Lubelski zaprojektował ten sam architekt co Zamość, zabytków przetrwało do naszych czasów niewiele. Ale za to jakich. Drewniany kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny jest potencjalnym kandydatem na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wystarczy wejść do wewnątrz, popatrzeć na wirtuozerię wykonania detali i poczuć ten oddech starego drewna.

ZAMOŚĆ

Zamość na dobrą sprawę nie potrzebuje reklamy – wystarczy, że wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Zadecydowała o tym historyczna i zabytkowa wartość tutejszej starówki, jednej z najpiękniejszej w Polsce. Miasto założył w 1580 roku Jan Zamoyski, kanclerz wielki koronny, późniejszy hetman i ordynat.