Rowerzyści dla niepodległej

Rowerzyści dla niepodległej

„Cześć Tym, co pierwsi na wroga biegli. Cześć Tym, co w boju mężnie polegli”. Fragment wiersza poety Powstania Styczniowego Mieczysława Romanowskiego towarzyszy uczestnikom „Rajdów Niepodległości”, które od kilku lat organizuje Józefowska Kawaleria Rowerowa.

Także w tym roku miłośnicy dwóch kółek aktywnie uczczą 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, odwiedzając na rowerach miejsca pamięci narodowej w Józefowie i okolicach.

By wziąć udział w rajdzie nie trzeba się wcześniej zapisywać. Wystarczy w piątek 11 listopada stawić się o 10.00 na rynku w Józefowie.

Do przejechania będzie około 40 kilometrów z Józefowa, przez Maziarze, Osuchy, Aleksandrów, Górecko Kościelne i z powrotem do Józefowa. – Trasa została poprowadzona tak, by dotrzeć do wielu miejsc pamięci narodowej. Będziemy jechać m.in. Trasą rowerową Ziemi Józefowskiej na Roztoczu oraz szlakami pieszymi – zielonym, czerwonym i czarnym. W połowie będą to odcinki po tak zwanym terenie, miejscami dość trudnym – mówi prezes JKR Robert Rabiega.

Po drodze cykliści zapalą znicze m.in. przy pomnikach: bohaterów walk o niepodległość na rynku, „Żołnierzy Wyklętych”, ofiar II wojny światowej, Józefa Kudełki i Miszki Tatara, Mieczysława Romanowskiego i bohaterów Powstania Styczniowego, Hieronima Miąca pseudonim „Korsarz” i tablicy ku czci rodziny Bartoszewskich w Józefowie, przy tablicy „Żołnierzy Podziemia” we Fryszarce oraz pomnikach poległych partyzantów pod Maziarzami, a także obozie „Groma”, obozie podchorążówki, na cmentarzu w Osuchach i przy ziemiance „Wira”.

Rajdy z okazji narodowego święta odbywają się w gminie Józefów od 2016 roku, z przerwą w 2020 roku, spowodowaną pandemią. Najbardziej liczna była wyprawa w 100-lecie odzyskania niepodległości w 2018 roku, gdy na starcie stanęło około 50 cyklistów.